
28.07.07
Õied

24.07.07
Offtopic
Rohkem oleme keskendunud nö. ehitustöödele. Lapse uus tuba tuleb selline mõnus sinine. Kui värvi mindi ostma ma kohe spetsiaalselt kaasa ei läinud, et mitte väikest inimest oma maitseeelistustega mõjutada. Ma ei ole veel seisukohta võtnud, aga eks ta üks selline kärbse tapmise värv on. Siin võib salaja öelda, sest vaevalt, et toaomanik emme blogi viitsib lugeda.
21.07.07
Liiliad 1

Millalgi Aiasõbrast ostes tehti kingitus tasuta sibula näol. Kirjas oli sordinimi "Vermeer". Kui netis leiduvate kirjeldustega võrrelda, tundub, et tegu siiski millegi muuga, aga ega ma kurvasta: tasuta saadud ja ilmatu suurte õitega liilia. Loomulikult roosa - elame üle. Need väiksed täpikesed õielehtedel teevad mind natuke ettevaatlikuks: huvitav, kas liiliatel esineb ka viiruslikku kirjuõielisust või mis ta nimi nüüd oligi?

Aasia liilia "Grand Cru" ja õitsenud moonid. Grand Cru on termin veinimaailmast ja tähendab tõlkes "suurt kasvu" või "suure kasvamisega" (ka kõrget kvaliteeti). Väga suure liiliaga küll tegemist pole, üsna tilluke teine, aga imeilus ja kvaliteetne küll. Loodame, et me aias talle meeldib, sest oleks tore teda ohjeldamatult paljunemas näha.

14.07.07
Lota lota ja teised
Mu laps on otsustanud saada loodusteadlaseks. Tõsi, vahel tahab ta saada ka kaevuriks, mereröövliks või niisama rikkaks (minu lemmik), aga valdavalt ikka kas "looduseuurijaks" või "putukateadlaseks". Ta võib tundide kaupa tigusid sööta, sisustada võrgendkoidele vivaariumi ja maasikaid kasvatame me ka ainult hallrästastele, sest "iga normaalne inimene teebki ju nii". See aitab kõvasti kaasa sellele, et me aed kubiseb kõikvõimalikest hoitud ja armastatud kahjuritest. Aga "looduseuurimine" on tegelikult palju helgem ja kui asjad väga ärevaks pöörduvad, hüütakse ema koos fotokaga kohale.
Lota lota e. luts? Õige nooruke ja väike veel. Mulle meenutab see kala küll rohkem üht akvaariumikala Ancistrus´t, aga need elavad Amazonases ja nii kiiresse kliimasoojenemisesse me meespere ei usu. Kevadel sai jões olevaid paekive (mis vette astumiseks mõeldud) natuke sätitud ja siis ilmus sealt kivide alt ka paar üsna suurt isendit. Raamat aga ütleb, et lutsud armastavad sügavat ja külma vett. Mine võta kinni, mis madala- ja soojaveelembesed kalad need on. Laps (edaspidi Jakob) arvas, et kala on haige, sest ta selja peal on mingi punane täpp. Ma tänasin mõttes jumalat, et kalu ei saa tuppa tuua ja hingasin kergendatult kui luts lõpuks lähima kivi alla sööstis.
Mudakukk (Lymnea stagnalis) on siin tavaline elanik, kelle nime ma nüüd tänu Jakobile teada sain. "Tüüpiline rohketoiteliste veekogude liik" ütleb miski internetis olev aruanne. Pildi pidi tegema eriliseks see, et teod just kahekesi kivi peal on. Rohkem ei tea ma mudakukkedest midagi.
´
Tegelikult on terve see postitus eritellimus: erilisi hetki peab ju jagama. Kuigi tellija oma pilti sellest, kuidas ta oma uurimust tegi, ei lubanud üles panna, sest tal oli sel hetkel "nihuke tobe" särk seljas ja nägu natuke must ka.
11.07.07
Black Gamecock
Louisiana hübriidiiris "Black Gamecock" väärib eraldi postitust.

Louisiana iiristeks nimetatakse viit liiki, mis looduslikult kasvavad Põhja-Ameerikas, algselt Louisiana osariigi soistes ja märgades kasvupaikades: Iris hexagona, Iris fulva, Iris brevicaulis, Iris giganticaerulea ja Iris nelsonii. Kõik louisiana hübriidiirised ongi nende viie liigi ristandid.
´
Armastab päikesepaistelist kasvukohta - vähemalt 6 kuni 8 tundi päikest. Oma taimele ma sellist päikesepaistet kahjuks pakkuda ei saa, sellepärast on minu isend originaalist ka oluliselt kahvatum. Kirjade järgi ei kannata ka läbikuivamist, kuigi kohaneb peaaegu kõikvõimalike tingimustega. Eelmise aasta põuane kogemus näitas, et elab ka läbikuivamise edukalt üle.

09.07.07
Moeröögatused

Aasia liilia, täidisõieline "Fata Morgana". Juhul, kui ma olen õigesti aru saanud, ilma tolmukateta ja seetõttu suht pikalt õitseja. Elame näeme. Esimene õitsev liilia mu aias. Valetan, sest keisrikroon õitseb juba pikemat aega. Liiliad on mulle suht uus tutvus (kui keisrikroon ja tiigerliilia välja arvata). "Fata Morgana" sai istutatud eelmine kevad ja ma olin tänavu mõnevõrra pettunud, kui ainult ühte vart kasvamas nägin. Aga nüüd see sama vars oma 2 lahtise õie ja 16 õiepungaga on puhas rõõm.

Sõrmkübarjas peekerlill (Penstemon digitalis) "Husker´s Red". Kahjuks õitsemist juba lõpetamas. Ühtegi korralikku pilti ei õnnestunudki sellest lillest teha. Külvatud eelmisel kevadel. Kui hästi aus olla, siis erilist vaimustust mul ei teki, aga kasvavad nad mul ka valedes kohtades. Kui ma ükskord niikaugele jõuan, et saab kuidagi tõsisemalt kujundama ja sättima hakata, siis võib-olla võtan sõnad tagasi.

Kämpferi iiris (Iris ensata). Ostetud Aiasõbrast, kus sordinimeks "Sashow Nagon". Selle sordinimega tekkisid väikesed kahtlused, sest kui Google´ist otsida, tunneb sellist sorti ainult Aiasõber. Mu isiklik ristinimi annab ka rohkem tulemusi. Pärast pikki otsinguid selgus, et tegemist ikka sordiga "Sei Shonagon". Kasvatan ma teda küll väga valedes tingimustes, niiskuslembene kuivas kohas. Üldse jääb mulle väga segaseks, kuidas seda lille siis õieti kasvatada. Igasugu soovitused erinevatest allikatest on väga erinevad. Tuleb katsetada ja loota, et Sashow ikka katsed üle elab.

08.07.07
Imelikud asjad sammalduma

Kevadel tahtis mees kamina maha lammutada, sest meil on aias niigi asju, mida vaadates esteetilist naudingut just ei saa (nõgusa seljaga lõvipuur-kasvuhoone, kelmikas seentüüpi plastmassmööbel jne). Tõsi on ka see, et siia kaminasse sai viimati tuld tehtud vist 5 aastat tagasi, tuletegemised käivad ikka rohkem lõkkeplatsil. Lammutamine jäi ära, sest kamin on just selle koha peal, mis mulle tõsist peavalu valmistab e. sellisel üleminekukohal: kaminast vasakule jääb varjuala, paremale päikesepaisteline. Nii mul tekkiski mõte see kamin kuidagi sammalduma sundida, veel olematuid hosta- ja püsilillepeenart eraldama. Internet on nö. samblategemise õpetusi täis.


Seda sammaldunud kaminat peaks hakkama tasakaalustama üks varjuline nurk, mis juba originaalis sammalduma kipub. Pildil on me kindlus, kodukootud Krak des Chevaliers, seekord küll ilma johanniitideta. Kindlus on kõvast kannatada ka saanud, tõstesild ja tornikatused on ammu kadunud, aga suurepärane kodu ühele konnale. Iga kord, kui keegi kindlusele läheneb, lahkub sealt suur konn. Ma arvasin, et mõni ristisõdija ehk, mehed aga teavad kindlasti, et Shreki äi.
07.07.07
Pada sõimab katelt

Mind vaevab juba ammu pajavaimustus. Hiljuti leidsin rehest uue paja, mis kohe ka kasutust leidis. Järgmine suvi saab sinna sisse ehk mingi natuke korralikuma kompositsiooni tekitada, aga praegune petuunia ajab ka asja ära. Ma ei teagi õieti, mida ma selle "natuke korralikuma kompositsiooni" all silmas pean, midagi, mis pisut üle ääre ka ripub. See petuunia pidi ka rippuv olema, aga ega ta eriti ei ripu küll. Petuuniad kohe üldse tänavu ei kasva, ma ei tea, miks.

Vana saunakatel, mis välja sai lammutatud, oli mitu aastat metsmaasikatele koduks. Kevadel ostsin endale elu esimese kanna ja istutasin maasikad mujale. Kanna muidugi eriti ei edene, aga ega ma esimesel aastal õisi ei oodanud ka. Vapustav on aga rõngaslill (Lavatera), mis muudkui kasvab ja kasvab, aga õitsema ei hakka. Liiga palju head asja e. kõdusõnnikut. Mujal rõngaslilled õitsevad ammu, küll kolm korda madalamad kui katla isend. Teise serva külvasin kalifornia läänemaguna (Eschscholzia californica), see ka ei suvatse õitseda. Jääb üle loota, et mõne aja pärast puhkevad kõik ohjeldamatult õide, aga imelik näeb välja küll.
01.07.07
Läbi tulnuka silmade

Meie väike aed ja suviselt täis kasvanud jõgi. Maja jääb puude varju, ainult rehe katus paistab. Mida kõike sellelt pildilt avastada annab: teeääres kasvavad meil kuused, kased, sarapuud, sirelid jne. ning kogu see puu- ja põõsarida on mõnusalt kõverik. See maa, mis jääb aiast väljapoole ja mida me muruniitjaga niidame, on kollane. Oh, ma olen suht sõnatu. Vanad egiptlased, kes olid tuntud oma eriti täpselt maha märgitud hoonete ja aedade poolest, naeraks end seda pilti nähes surnuks.
´
Tulnukaid me endale lähiajal külla ei oota, sest midagi ahvatlevat neile sealt ülevalt vaadates küll silma ei hakka. Mees on ka mures: "Mida küll satelliidijuhid mõtlevad!"