
Nüüd, kus lill on õitsema hakanud, saan aru, et tegemist mingi püsikust sõrmkübaraga (Digitalis).
Nimi Delphinium tuleb kreekakeelsest sõnast delphis ja tähendab delfiini, sest kukekannuse õiepungad meenutasid kreeka arstile ja botaanikule Dioscorides´ele, kes seda taime oma kuulsas raamatus Materia Medica kirjeldas, väikeseid delfiine. Arvata võib, et samal moel on see taim oma eestikeelse nime saanud: eestlasele meenutavad need õiepungad vist küll rohkem kuke kannuseid kui delfiine. Kes nendest delfiinidest hallil ajal ikka teadis. Ma pole senini ühtki näinud.
Lugesin Wikipediast, et kukekannuse parimad tolmeldajad on liblikad ja kimalased. Kuna mina juhtun olema lepidopterofoob (irw - tegelikult ka), siis vaevalt juhtub, et mu blogis kohtaks pilti kukekannust tolmeldavast liblikast. Kimalasest küll. Kas tegemist on nüüd maakimalase (Bombus lucorum) või aedkimalasega (Bombus hortorum), jääb saladuseks. Meie kodus on kimalase üldnimeks olnud alati "mumm" ja nii jääb ka, kuigi nimi Bombus oleks kuidagi tabavamgi. Kukekannus ise on ilma korraliku õisikuta - süüdi koer. Sorti ka ei tea, mingist "Magic Fountain MIX" pakist jälle.
Aed-kukekannus (Delphinium cultorum). Sort "Kahevärvilised tähekesed". Otsetõlkes muidugi tore nimi. Kunagi Seemnemaailmast ostetud seemned. Pidi olema "superrentaabel". Toestamist ei pidanud ka vajama. Ma toestasin igaks juhuks ikka ära, aga suht kasutult, sest nüüd murdus hoopis õisik oma raskuse all ära. Imelikult sinka-vonka ta seal nüüd on, õisiku tipp taeva poole püüdlemas. Taim on tegelikult suur ja uhke küll. Ei teagi, mis nipiga seda toestamist tulevikus tuleks teostada. Ja õied on kahevärvilised ka nagu nimi lubab, ainult pildilt pole eriti näha.
Mu ainus kukekannus, mille kasvamine tänavu ilma eriliste intsidentideta on kulgenud. Ka tundmatu sort eelpool nimetatud "MIX" pakist. Ühel kevadel ma ostsin neid seemneid kokku ja külvasin, mu suureks üllatuseks enamus ei tärganud.
´
PS.
Delfiinid olid armastuse, ilu ja naudingute jumalanna Aphrodite lahinguratsudeks ja neid seostati õnneliku armastusega. Vahel seostati delfiine aga ka surmaga ja mõnes müüdis on nad teejuhtideks allilma. Selles on oma loogika, sest ükskõik kui ilusad kukekannused ka pole, neis sisalduvate alkaloididega ei tasuks küll maiustada. Heal juhul tapab ära ka. Veel PS. Tigusid see mürk maha ei võta.
Lõhnav neitsikummel (Tanacetum parthenium) on üks armas lill. Kuulub mu umbrohtude kollektsiooni, sest sellise ägeda isekülviga taime võib kahtlemata umbrohuks lugeda. Tegemist ka ravimtaimega: selle taime tinktuur pidi olema eriti hea putkahammustusest tekkinud sügeluse vastu. Ise proovinud pole, aga kohe proovin, sest nüüd, pärast jaanipäeva on ihu kaetud ohtrate sääsekuppudega. Juhtub, kui Off koju unustada. Ja lõhnav neitsikummel on kolme sammu kaugusel.
Andersoni tradeskantsia (Tradescantia × andersoniana) külvasin ma eelmisel aastal. Seemnepakil oli kirjas, et "Mix" ja paki peal ilus pilt erinevat värvi tradeskantsiatest. Paraku on kõik ühtmoodi lillad. Tõsi, üks taim veel ei õitse ja säilib lootus ka mõnd muud värvi näha.
Igasugu nõgesed on ühed toredad taimed. Siinkohal ei pea ma muidugi silmas mitte kõrvenõgest. Aga valge iminõges (piimanõges, nagu meie kandis seda taime kutsutakse) on iseenesest üsna toredake, kuigi rändab komposti koos oma venna vereva iminõgesega. Ladina keeles Lamium, senini minu kõige paremini edenevad pinnakatjad.
Sama lugu ka koldnõgesega (Galeobdolon luteum). Nii kiirekasvulist taime annab otsida. Koldnõgese ladinakeelne nimi on minu jaoks üks suur saladus: Lamiastrum galeobdolon, Lamium galeobdolon jne. Ei tea mina, miks neid sünonüüme nii palju peab olema. See on muidugi botaanikute bisness ja las olla, ainult oleks tore teada, milline neist see kõige ametlikum on.
Nõgeste vaimustus mul aina kasvab, eriti kui visata pilk internetti: "Anne Greenaway", "Golden Anniversary", "Beedham’s White", "Elizabeth de Haas" . Eestis on selle valikuga nagu on. Roheline Kaubamaja pakub oma kodulehel küll täpilist iminõgest "White Nancy" ja koldnõgest "Herman's Pride", aga kui mees nimekirjaga kohale saata, siis on kaup just otsa lõppenud.